DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI dla strony internetowej https://zswiaderno.edupage.org
Zespół Szkół w Wiadernie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Zespołu Szkół w Wiadernie.
Data publikacji i data aktualizacji
-
Data publikacji strony internetowej: 01.10. 2024 r.
- Data ostatniej istotnej aktualizacji: 01.10. 2024 r.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Treści niedostępne:
-
filmy nie posiadają audiodeskrypcji ani napisów dla osób głuchych,
-
pliki PDF, DOC itp. - administrator stara się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio na stronie.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki. Oprócz myszki po witrynie można się poruszać za pomocą klawiatury. Klawisz „TAB” przesunie fokus do każdej z opcji nawigacji lub linków na ekranie. Kombinacja klawiszy Shift+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji. Naciskając „Enter” nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika. Używając strzałek „w dół” i „w górę” można przewijać stronę.
- kontrast tekstu do tła – dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących. Staramy się pisać zrozumiałe teksty oraz formatować je w sposób zgodny z zasadami dostępności.
- serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądnie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących.
- w najwyżej na stronie umiejscowionym menu znajdują się pomocne opcje:
„Powiększanie i pomniejszanie czcionki”
„Kontrast”
Wyłączenia:
-
mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Data sporządzenia informacji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
-
Deklarację sporządzono dnia: 02. 10. 2024 r.
-
Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 21. 10. 2024 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt:
-
osoba do kontaktu – Arkadiusz Świech
-
adres email: spwiaderno@interia.pl
-
numer telefonu: 44 724 38 93
Drogą e-mail można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Procedura wnioskowo-skargowa:
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, np. poprzez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji, itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba zgłaszająca żądanie zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje wnoszącego kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż dwa miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do Rzecznika: https://www.rpo.gov.pl/Dostępność architektoniczna
Zespół Szkół w Wiadernie zlokalizowany jest pod adresem Wiaderno 1, 97-200 Tomaszów Mazowiecki.
Składa się z budynku szkoły i budynku przedszkola połączonych w jeden.
Do szkoły prowadzą cztery wejścia: jedno główne od ulicy, pozostałe ewakuacyjne od strony boiska, placu zabaw i stołówki szkolnej. Budynek szkoły ma 2 kondygnacje, jest częściowo dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo (podjazd na parter).
Do przedszkola prowadzi jedno wejście od strony parkingu. Budynek przedszkola ma 1 kondygnację, jest dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Pomieszczenie hali sportowej (parter) jest dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Na parkingu szkoły nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
W szkole zainstalowany jest system monitoringu - kontrolowane są wejścia i wyjścia osób z zewnątrz.
Dyrektor jednostki wyraża zgodę na wstęp z psem asystującym.
Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Możliwe utrudnienia w dostępie i korzystaniu dla osób z niepełnosprawnościami:
-
w budynku szkoły nie ma zamontowanych platform, informacji głosowych, pętli indukcyjnych,
-
na terenie nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego,
-
w budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Aplikacje mobilne
Szkoła nie posiada aplikacji mobilnych.
-